Покрай инициативата за включване на млади автори със свои публикации в списанието за личностно развитие „HUMANUS” попаднах на проект, който дава изява на млади и талантливи българи като певицата и автор в нашето списание Свилена Георгиева. Свилена оглави класацията за модерна българска музика по БНТ 2 и БНТ Свят „НОВО 10+2” със своя авторска песен. Но предаването провокира моя интерес най-вече с това, че дава пространство за изява на млади български творци, което ние от „HUMANUS” горещо приветстваме като пример за принос в личностното развитие. Затова реших да се свържа със създателя на предаването журналиста Васко Громков, който беше така любезен да отговори на моите въпроси:
Г-н Громков, кое провокира идеята да създадете подобен музикален формат?
Класацията „НОВО 10 + 2” стартира през 2012 година с идеята да показва само стойностни нови български видео-клипове, както на утвърдени звезди, така и на пълни дебютанти. Аз ги наричам „репресираните” изпълнители, тези които почти не се пускат по другите канали с оправданието, че не пасвали на формата им. Първоначалната концепция беше да се показват и англоезични изпълнения на български артисти, но след година и половина, те изчезнаха от само себе си и в последните месеци много рядко се появява стойностна песен на английски в чарта. Май родните изпълнители се усетиха, че трудно ще постигнат гигантски успех на запад и започнаха да залагат на българския език както преди. В началото никой от екипа не допускаше, че ще се задържим на екран вече 4-ти сезон и то (забележете) без да сме почивали никога досега през лятото. „НОВО 10 + 2” може би е единственото предаване в ефира на БНТ 2 и БНТ Свят, което не прави задължителната лятна почивка.
Как трябва да се промени културната среда и в частност музикалната в България?
Това е една безобразно трудна мисия. Този чалга-лайвстайл, който се котира в културната среда е нанесъл поражения сред две или вече три поколения. За да се изравнят нещата ще трябва да преминат нови три (пречистени) поколения, а това няма как да се случи без брутални мерки. Плашещото е, че дори хип-хопа и рока в България вече се чалгират, а изпълнителите са все по-разединени. Всеки се бори самостоятелно за някакви 5 минути слава в „Ютюб” и толкова. Трябва да се появи независим музикален канал (или канали) и там някой човек да си сложи главата в торбата и да завърти само най-доброто от българската музика със задължителна автоцензура. Няма как песни с цинични послания да променят културната среда в страната. В това отношение, аз лично в моето предаване съм безкомпромисен.
Доколко и как мислите, че едно такова предаване може да промени статуквото?
Не съм очаквал, че след като не пускаме най-комерсиалната музика (онази с платените ротации) ще има такъв интерес и толкова много гласуване в класацията „НОВО 10 + 2”. Може би всичко се дължи на факта, че даваме равен шанс, както на изпълнители от Столицата, така и на млади творци от всяка точка на България. През последните 3 години в чарта ни на водещи места са били изпълнители от Ямбол, Бургас, Варна, Видин, Стара Загора, Пловдив, Силистра, Враца, Тетевен и още много други градове. Понякога гласуването се превръща в градска кауза и това страшно много ме радва. А относно статуквото, то може да се промени само морално, иначе тези „репресирани” изпълнители нямат шанс срещу няколкото „акули”, окупирали музикалния ни бизнес, ако изобщо има такова понятие в момента в България.
Самото участие в предаването мотивира младите творци, а в самото предаване какви средства използвате, за да ги мотивирате?
„НОВО 10 + 2” има много повторения по два национални канала. Гледат го и в чужбина, благодарение на БНТ Свят. Максималният престой на един видео клип в класацията е 12 седмици. За тези 3 месеца, съответната песен може да натрупа и до около 40 излъчвания. Това е огромна реклама за един млад изпълнител, а отделно са и приходи от авторски права към „Мюзикаутор”, за които БНТ е изключително строга и точна медия. Аз всеки месец изпращам списък с авторите, а в края на годината те получават процентите си. Имаме вече изпълнител, който беше забелязан и поканен за участие в чужбина, именно след показване в нашето предаване.
Какви са перспективите за развитие на един млад творец след участието и с какво той се обогатява?
Всичко си е в ръцете на самия млад творец. Конкуренцията е жестока и трябва да си вманиачено упорит и последователен за да успееш. За съжаление много се предават след първия неуспех, най-вероятно заради младостта им. Наскоро отварях първите сценарии на „НОВО 10 + 2” и установих с разочарование, че дузини от добрите групи и изпълнители в началото, вече или не съществуват, или са сменили професията, или пък са изпаднали в пълна апатия и не се хвърлят в никакви нови музикални проекти.
А с какво се обогатява България чрез изявите на младите творци?
Без млади изпълнители няма как да се върви напред. Легендите в бранша вече се броят на пръсти и ако не се влее нова вълна, българската музика като цяло отива към логичен край. Музикалните тв-формати са тотален комерс. Те едва ли ще спасят българската музика. Стойностните неща се крият освен в столичните школи и в малките градчета, клубчета и гаражи на България. С тях музикалната среда е по-пъстра и по-истинска.
Васко Громков е журналист, поет, музикант, диджей, актьор, сценарист, радио и тв-водещ. Инициатор е на много и различни творчески, образователни и медийни проекти, сред които и настоящата класация по БНТ за нова българска музика „НОВО 10+2”
Взе интервюто Димитър Пецов
